Ścielarki do słomy
OFERTA

Ścielarki do słomy

Pojemność od 1500 do 3000 L
Regulacja prędkości taśmy
Samodzielny załadunek materiału
Możliwość ścielenia różnymi materiałami
Ze ścieralek do słomy nie korzysta wielu rolników. A szkoda, bo są to maszyny, które ułatwiają wykonywanie jednego z najbardziej pracochłonnych zadań w gospodarstwie, czyli rozdrabniania i rozrzucania słomy. Jakie ścielarki posiadamy w naszej ofercie? Jakie zastosowanie ma ścielarka do słomy i dlaczego wartą ją kupić?
Masz pytania dotyczące
naszej oferty?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Dowiedz się więcej

Jak działają ścielarki do słomy?

Wyobraźmy sobie gospodarstwo, w którym dziennie trzeba przerzucić kilka ton słomy. Kiedyś wykorzystywano do tego widły i ręce człowieka. Na szczęście dziś mamy do dyspozycji maszyny, które wykonują za nas najcięższe prace. Do takich maszyn zaliczymy ścielarki do słomy, które jak sama nazwa wskazuje, służą do ścielenia podłoża słomą.

Praca ścielarki polega na zasysaniu słomy znajdującej się w komorze urządzenia i transportowaniu jej przez dyszę wylotową. W zależności od rodzaju maszyny słoma może być podawana ręcznie lub automatycznie. Do większości ścieralek wrzuca się całe bele, które potem są rozdrabniane ostrzami na mniejsze kawałki, dlatego można powiedzieć, że maszyny te pełnią dwie funkcje – rozdrabniarki i ścielarki słomy. Najwydajniejsze urządzenia są w stanie rozdrabniać nawet 10-20 ton słomy na godzinę. Wielu rolników wykorzystuje ścielarki również do innych zadań, np. rozkładania paszy.

Zalety ścielarek do słomy

Najważniejszą zaletą maszyn do ścielenia słomy jest oszczędność czasu i zwiększenie wydajności pracy. Ściółkowanie przebiega znacznie szybciej, dokładniej i bez emisji zbędnego pyłu. Słoma jest rozkładana równomiernie, jest lepiej wentylowana, nie zbryla się, dzięki czemu dłużej zachowuje świeżość.

Ale warto również podkreślić, że dzięki ścielarce obniża się straty w słomie, która jest precyzyjnie wyrzucana dokładnie w takich ilościach i na takich szerokościach, jakich chcemy. Według niektórych danych oszczędności wynoszą nawet kilkanaście procent. Ścielarki do słomy to bardzo wydajne i ekonomiczne maszyny, które raczej nie stoją bezużyteczne.
Chcesz otrzymywać powiadomienia
o nowych filmach?
Subskrybuj nasz kanał
left-logo

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami.
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Zadzwoń do nas
Napisz e-mail

    Wypełnij formularz

    Zastosowanie ścielarek do słomy – gdzie się przydają?

    Słoma to cenne źródło wielu składników mineralnych i materii organicznej, dlatego wielu rolników i ogrodników wykorzystuje ją do nawożenia ziemi uprawnej. Warunkiem przydatności słomy jako nawozu jest równomierne rozrzucenie jej na całej powierzchni pola. Słoma musi być dobrze rozdrobniona, a potem wymieszana z ziemią i/lub nawozem. Ręczne rozrzucanie słomy jest niezwykle ciężką i mozolną pracą, a dzięki ścielarce można ją wykonać znacznie szybciej i lepiej. Mając do dyspozycji tego typu maszynę w ciągu kilkunastu sekund można rozdrobnić i rozrzucić jedną belę słomy. Człowiek nie byłby zdolny do utrzymania takiego tempa.

    Słoma jest doskonałym materiałem chroniącym podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów. Dlatego ze ścieralek do słomy korzystają również ogrodnicy i sadownicy, np. do rozkładania słomy między grzędami warzyw i owoców, szczególnie truskawek, borówek amerykańskich czy malin.

    Jednak ścielarki chyba najczęściej przydają się w gospodarstwach, w których hodowane są zwierzęta. Tam słoma wykorzystywana jest jako ściółka dla zwierząt, która zapewnia im wygodę, ochronę i ciepło. Bywa również dodatkiem do paszy dla niektórych zwierząt gospodarskich. Ścielarki równomierne rozrzucają słomę prosto do żłobu, kurnika czy obory.

    Rodzaje ścieralek do słomy – którą wybrać?

    Konstrukcja i zasada działania typowej ścielarki jest dość prosta, dlatego jest to maszyna mało awaryjna i łatwa do naprawy. Jednak na rynku dostępne są ścielarki różnego typu – od najprostszych po trochę bardziej zaawansowane. Wybór zależy przede wszystkim od posiadanego budżetu i zapotrzebowania.

    Ścielarki samodzielne

    Dostępne są zarówno ścielarki samojezdne, jak i modele do integracji z innymi maszynami. Ścielarki samodzielne mają własny system załadunku, którym można regulować. Ścielarki bębnowe są prostsze w budowie i umożliwiają jedynie wstępne rozdrabnianie słomy. Z kolei ścielarki z zasobnikami w kształcie prostopadłościanu są wyposażone w więcej ostrzy, dlatego lepiej i szybciej rozdrabniają słomę.

    Ścielarki do integracji z maszynami

    Można również zdecydować się na ścielarkę do słomy zaczepianą do ciągnika, ładowarki, wozu paszowego czy innego pojazdu, a także zawieszaną lub stojącą. Większość tego typu ścielarek jest w stanie obsłużyć zarówno kwadratowe, jak i okrągłe bele słomy. Jeżeli ścielarka obraca się o 180 stopni w lewo i prawo, zapewnia jeszcze większą wygodę i wydajność w tworzeniu ściółki.

    Najłatwiejsze w użyciu są ścielarki zaczepiane, stosowane jako wyposażenie wozu paszowego, ponieważ tu najczęściej załadunek słomy odbywa się automatycznie. Nie ma potrzeby ręcznego nakładania bel, wystarczy odpowiednie manewrować pojazdem i podajnikiem. Wersje zawieszane zwrotniejsze i łatwiejsze w cofaniu, ale na ogół  bardziej kłopotliwe w załadunku i wymagają ciągnika z silnikiem o wyższej mocy.

    Ścielarki obsługiwane ręcznie

    Popularne są również ścielarki do słomy, w których załadunek słomy i sterowanie wylotem odbywają się ręcznie. Te poleca się w mniejszych gospodarstwach, a także ogrodnikom uprawiającym rośliny wymagające szczególnej troski, np. truskawki czy borówki (zbyt duża i niekontrolowana siła wyrzutu może uszkodzić krzewy). Powinno się również zwracać uwagę, czy można zmieniać odległość wyrzutu słomy, a także regulować ilość wyrzucanego materiału.

    Podczas wyboru powinno się kierować taką zasadą, że małe kompaktowe ścielarki polecane są do kurników, stajni, ogrodów, sadów czy winnic. Z kolei maszyny średnich i dużych rozmiarów sprawdzają się raczej na otwartych polach i w wielkich gospodarstwach.

    Ile kosztują ścielarki do słomy?

    Cena ścieralek słomy będzie oczywiście zależna od wielkości, jakości i stopnia zaawansowania maszyny. W małym gospodarstwie wystarczająca będzie ścielarka za kilka tysięcy złotych. Jeżeli potrzebna jest ścielarka do słomy do kurnika, trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 7-10 tys. zł. Tego typu ścielarka sprawdzi się również do rozrabiania i rozrzucania słomy przy krzewach owocowych. W dużym gospodarstwie, gdzie przerabia się ogromne ilości słomy, więcej użytku będzie z wydajniejszej maszyny, i tu trzeba się liczyć z wydatkiem nawet do 50 tys. zł.

    Niektórzy klienci chcą oszczędzać i decydują się na sprzęty używane, ale ma to swoje wady. Przede wszystkim wówczas ścielarka nie jest objęta gwarancją, dlatego w razie awarii nie można jej reklamować, tylko trzeba naprawiać na własny koszt. Ponadto nigdy nie ma się pewności, jak był eksploatowany sprzęt z drugiej ręki. Często okazuje się, że już na początku wymaga kosztownych napraw, wymiany elementów.

    Cena ścielarki do słomy jest pewnym wyznacznikiem jakości, ale nie warto sugerować się tylko nią. Przykładowo zbyt duża i wydajna maszyna, może okazać się bezużyteczna w niewielkim ogrodzie. Może się zdarzyć, że ścielarka będzie nieprzejezdna w oborze lub stajni lub okaże się nieodpowiednia do danego typu ciągnika. Czyli najistotniejsze jest to, czy dany model będzie użyteczny i zapewniał maksimum korzyści – oszczędzał czas i pieniądze.

    Ścielarki BVL

    W naszej ofercie znajdą Państwo ścielarki bvl. Posiadamy 2 typy ścielarek BVL:

    • Ścielarki zintegrowane z wozem paszowym – Vcomfort Turbo
    • Samodzielne ścielarki do ścielenia – Vcomfort Bedding

    Vcomfort Turbo – zintegrowane z wozem paszowym BVL – dmuchawy do ścielenia słomą – rozdrabniają wrzucone baloty ze słomy (okrągłe i kwadratowe). Ścielarka tego typu może być montowana z przodu lub z tyłu wozu paszowego.

    Vcomfort Bedding – samodzielne ścielarki do ścielenia  sieczką ze słomy, piaskiem, mieszaniną piasku z wapnem, mieszaniną sieczki słomy z wapnem , separatem oraz trocinami drewnianymi, które zawiesza się na ciągniku , ładowarce teleskopowej, ładowarce podwórzowej, ładowarce kołowej lub  ładowarce typu Fadroma. Te samodzielne scielarki wystepują w BVL w czterech modelach:

    • Vcomvort Bedding 1000
    • Vcomvort Bedding 1200
    • Vcomvort Bedding 1500
    • Vcomvort Bedding 1700

    Ścielarki Tuchel Maschinenbau

    Posiadamy w ofercie dwa modele ścielarek Tuchel do ścielenia  sieczką ze słomy, piaskiem, mieszaniną piasku z wapnem, mieszaniną sieczki słomy z wapnem , separatem oraz trocinami drewnianymi. Obydwie ścielarki firmy Tuchel są samodzielnymi ścielarkami do sieczki ale są zawieszane na nośniku narzędzi Tuchel-Trac Trio.