
Wycinaki do kiszonki
prędkości cięcia
= mniejsze opory
redukujący wysokie ciśnienie
do pracy z ładowarkami

Sprawdź naszą ofertę

V-LOAD Topstar

V-LOAD Megastar

V-LOAD Master

V-load Shear TOP

V-Load Shear Mega
naszej oferty?
Jak wybrać wycinak do kiszonki?
Co przekłada się na cenę wycinaków?
o nowych filmach?
Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Istotną rolę w karmieniu bydła, odgrywa sposób w jaki kiszonka jest pobierana ze zbiorników poziomych. Stąd konieczność inwestycji w dobre wycinaki do kiszonki. Ale co oznacza słowo dobry w tym przypadku? Jak wybrać właściwie?
Z pomocą wycinaka do kiszonki wybiera się kiszonkę prosto z pryzmy. Oprócz wycinania bloków kiszonki i sianokiszonki, służą do przewozu bloków w miejsce skarmiania i do załadowania wozu paszowego. Myśląc o zakupie wycinaka do kiszonki trzeba mieć na uwadze konieczność posiadania dobrego osprzętu, porządnych i mocnych ładowaczy czołowych, a także sporych ciągników. Jednak konieczność poniesienia pewnych nakładów i poczynienia niezbędnych inwestycji jest niczym przy zaletach jakie wynikają z użytkowania wycinaków.
Wycinaki do kiszonki – dlaczego warto?
Użycie wycinaka zdecydowanie ułatwia prace w gospodarstwie, gdyż umożliwia szybsze zadanie paszy większej liczbie zwierząt. W dalszej perspektywie hodowca może myśleć o powiększeniu stada, na co trudno byłoby się zdecydować bez odpowiedniego sprzętu.
Największą zaletą wycinków do kiszonek jest odcinanie równych bloków, a nie wyszarpywanie, co zdarza się, gdy wykorzystujemy ładowarki chwytakowe lub czołowe. Ponadto jest to wyjście bezpieczniejsze, ułatwiające utrzymanie kiszonki dobrej jakości, bo nie tworzą się przestwory i do wnętrza nie wnika powietrze. Praca z wycinakami pozwala przenosić bloki bezpośrednio do obory czy paszowozu, redukować straty kiszonki w trakcie transportu, wymierzać właściwą ilość kiszonki do skarmiania oraz skracać czas zadawania paszy. Wycinaki radzą sobie również z mokrą kiszonką
Rola temperatury w utrzymaniu jakości kiszonki
Sporym problemem dla hodowcy jest przenikanie tlenu do kiszonki, co grozi procesem wtórnej fermentacji, a w efekcie nagrzaniem kiszonki i obniżeniem jej jakości. Kiszonka ma wtedy smak, który nie odpowiada zwierzętom, pogarszają się również jej wartości odżywcze. Przenikanie tlenu można ograniczyć zachowując gładką i równocześnie gęstą ścianę cięcia. Idealnie do tego celu nadają się wycinaki do kiszonek od niemieckiego producenta BvL. Koszt, który należy przeznaczyć na zakup jednej z ich maszyn, zwraca się w postaci ograniczenia nagrzewania kiszonki, zachowania jej dłuższej świeżości i jakości, a co za tym idzie podtrzymania zadowolenia oraz zdrowia zwierząt.
Na co jeszcze patrzeć przy kupnie wycinaka?
Kupując wycinak trzeba też spojrzeć na odległości między jego palcami, gdyż istnieje zależność – im większa będzie odległość, tym mniej wycinak będzie nadawać się do drobno siekanych kiszonek. Ma to również wpływ na straty w trakcie transportu. Z kolei maksymalna wysokość pobierania kiszonki będzie odgrywała istotną rolę przy przygotowaniu pryzmy. Tu warto dodać, że na rynku są uniwersalne wycinaki do kiszonki kompatybilne zarówno z pionowymi jak i poziomymi zbiornikami.
Skąd mamy wiedzieć, jakie wycinak jest nam potrzebny?
Bezapelacyjnie najlepszym materiałem, z którego może być wykonany wycinak do kiszonki, jest stal nierdzewna. Soki kiszonkarskie mają to do siebie, że mogą prowadzić do powstawania korozji zewnętrznej, a jak wiadomo powstała rdza, gdy dostanie się do paszy, skazi ją i znacząco obniży jej jakość. Wycinaki niektórych producentów mogą być bardzo uniwersalne. Obecnie często wybierane są łyżko-wycinaki, które doskonale sprawdzają się przy kiszonce kukurydzianej. Ich zaletą są mniejsze odległości od spodu, pomiędzy szczelinami. Dodatkową, ciekawa opcją jest kupno wycinaka z chwytakiem, dzięki któremu zdejmiemy folię z balotu.
Wielość możliwości i dostępność różnorodnych opcji może wywołać zamęt w głowie kupującego. Mądrym wyborem na pewno będzie wycinak BvL – firmy, która podchodzi w wyjątkowy, indywidualny sposób do produkcji maszyn rolniczych.
Wycinaki do kiszonek BvL
BvL to skrót od Bernard von Langerich – firma powstała w XIX wieku jako rodzinne przedsiębiorstwo oparte o szereg wartości, wspierane przez dyrektorów, którzy odegrali istotną rolę w jego historii. Gdy w 1860 roku firma zaczynała działalność, za cel postawiła sobie znalezienie najlepszych rozwiązań w zakresie wyposażenia hodowców, które posłużą do uzyskania najwyższej wydajności, zdrowia zwierząt i utrzymania ich w odpowiednich warunkach. Przez lata zbierania doświadczeń rozwinęła swoja działalność i ukuła filozofię, która dziś pozwala inżynierom z BvL projektować nowoczesne, uniwersalne i bezpieczne maszyny. U podstaw jakości ich produktów stoi przeświadczenie, że proces powstawania zaczyna się nie w biurze podczas rysowania projektu, ale na polu.
Pomysł na wycinaki BvL powstaje na polu
Dlatego specjaliści z BvL spędzają setki godzin u hodowców bydła, dzięki czemu mają styczność z ich problemami dotyczącymi skarmiania zwierząt. Zdobyte doświadczenie i zanotowane spostrzeżenia dopiero w następnym etapie przekładają na papier. Jednym z fundamentów działania pracowników BvL jest przekonanie, że żadna maszyna nie może być stosowana jako samodzielne rozwiązanie – musi być użytkowana w ramach idealnie dobranego systemu. Stąd obok słowa „jakość” używanego w odniesieniu do produktów niemieckiej legendy, można dopisać wyraz „postęp” i „rozwój”.
Wycinaki „wycięte” na miarę potrzeb
Dziś BvL może pochwalić się różnorodną, bogatą ofertą, w której każdy hodowca znajdzie dla siebie idealną maszynę. Między innymi ze względu na dużą wiedzę w kwestii odpowiedniego przygotowywania i konserwacji kiszonek, firma od ponad 45 lat produkuje wycinaki szczękowe i blokowe. W ich ofercie dostępne są trzy rodzaje wycinaków – Topstar, Master i Megastar. Firma stale pracuje nad ulepszaniem technologii pobierania i stosuje indywidualne rozwiązania. Ich wycinaki BvL spośród maszyn konkurencji wyróżnia poczucie swobody, jakie zapewniane jest hodowcy, który zyskuje szeroką gamę możliwych zastosowań.