O tym, ze jakość paszy ma niebagatelny wpływ na zdrowie zwierząt nie trzeba przekonywać żadnego hodowcy. A w związku z tym staje on przed koniecznością właściwego zaopatrzenia gospodarstwa w odpowiednie maszyny – w tym wycinaki do kiszonki, które nie tylko ułatwią pracę, ale przede wszystkim pomogą utrzymać właściwy poziom żywienia.

Istotną rolę w karmieniu bydła, odgrywa sposób w jaki kiszonka jest pobierana ze zbiorników poziomych. Stąd konieczność inwestycji w dobre wycinaki do kiszonki. Ale co oznacza słowo dobry w tym przypadku? Jak wybrać właściwie?

Z pomocą wycinaka do kiszonki wybiera się kiszonkę prosto z pryzmy. Oprócz wycinania bloków kiszonki i sianokiszonki, służą do przewozu bloków w miejsce skarmiania i do załadowania wozu paszowego. Myśląc o zakupie wycinaka do kiszonki trzeba mieć na uwadze konieczność posiadania dobrego osprzętu, porządnych i mocnych ładowaczy czołowych, a także sporych ciągników. Jednak konieczność poniesienia pewnych nakładów i poczynienia niezbędnych inwestycji jest niczym przy zaletach jakie wynikają z użytkowania wycinaków.

Wycinaki do kiszonki – dlaczego warto zainwestować?

Użycie wycinaka zdecydowanie ułatwia prace w gospodarstwie, gdyż umożliwia szybsze zadanie paszy większej liczbie zwierząt. W dalszej perspektywie hodowca może myśleć o powiększeniu stada, na co trudno byłoby się zdecydować bez odpowiedniego sprzętu.

Zobacz pokazy wycinaków:

Największą zaletą wycinków do kiszonek jest odcinanie równych bloków, a nie wyszarpywanie, co zdarza się, gdy wykorzystujemy ładowarki chwytakowe lub czołowe. Ponadto jest to wyjście bezpieczniejsze, ułatwiające utrzymanie kiszonki dobrej jakości, bo nie tworzą się przestwory i do wnętrza nie wnika powietrze. Praca z wycinakami pozwala przenosić bloki bezpośrednio do obory czy paszowozu, redukować straty kiszonki w trakcie transportu, wymierzać właściwą ilość kiszonki do skarmiania oraz skracać czas zadawania paszy. Wycinaki radzą sobie również z mokrą kiszonką.

Rola temperatury w utrzymaniu jakości kiszonki

Sporym problemem dla hodowcy jest przenikanie tlenu do kiszonki, co grozi procesem wtórnej fermentacji, a w efekcie nagrzaniem kiszonki i obniżeniem jej jakości. Kiszonka ma wtedy smak, który nie odpowiada zwierzętom, pogarszają się również jej wartości odżywcze. Przenikanie tlenu można ograniczyć zachowując gładką i równocześnie gęstą ścianę cięcia. Idealnie do tego celu nadają się wycinaki do kiszonek od niemieckiego producenta BvL. Koszt, który należy przeznaczyć na zakup jednej z ich maszyn, zwraca się w postaci ograniczenia nagrzewania kiszonki, zachowania jej dłuższej świeżości i jakości, a co za tym idzie podtrzymania zadowolenia oraz zdrowia zwierząt.

Co przekłada się na cenę wycinaków?

Jednymi z najistotniejszych kwestii, na które trzeba zwracać uwagę przy kupnie wycinaka, są jego parametry – zwłaszcza takie jak szerokość, masa, pojemność, liczba palców czy miejsce zawieszenia. Bowiem przekłada się to bezpośrednio na pracę maszyny. Oczywiście duże znaczenie dla hodowcy będzie miała cena, a zależnie od producenta ceny wycinaków do kiszonki wahają się pomiędzy 7,5 tys. euro do 10 tys. euro. Nie jest to górna granica kwotowa, bo wycinak o największych wymiarach (szerokość wycinaka sięga aż 185 cm) może kosztować nawet ok. 15 tys. euro. Z tego względu dla hodowcy tym bardziej istotny staje się odpowiedni, przemyślany wybór. Wszak jest to duża inwestycja i nie może być podejmowana w sposób nieprzemyślany.

Jak wybrać wycinak do kiszonki?

Dobry jakościowo wycinak, za który warto zapłacić dużą sumę, powinien mieć prostą budowę, umożliwiającą nieskomplikowaną wymianę noży i palców. Każdy, kto pracował z wycinakami wie, iż mimo ogólnie niskiej awaryjności, zaopatrzone są w części często ulegające uszkodzeniom mechanicznym. Odpowiednia, łatwa konstrukcja powinna być najistotniejsza podczas wyboru produktu, ponieważ odegra kluczową rolę w sytuacji, gdy konieczna będzie naprawa wspomnianych elementów. Z kolei opcja szybkiego dołączenia do ładowacza czołowego lub TUZ (trzypunktowy układ zawieszenia) uprości i przyspieszy pracę.

Na co jeszcze patrzeć przy kupnie wycinaka?

Kupując wycinak trzeba też spojrzeć na odległości między jego palcami, gdyż istnieje zależność – im większa będzie odległość, tym mniej wycinak będzie nadawać się do drobno siekanych kiszonek. Ma to również wpływ na straty w trakcie transportu. Z kolei maksymalna wysokość pobierania kiszonki będzie odgrywała istotną rolę przy przygotowaniu pryzmy. Tu warto dodać, że na rynku są uniwersalne wycinaki do kiszonki kompatybilne zarówno z pionowymi jak i poziomymi zbiornikami.

Skąd mamy wiedzieć, jakie wycinak jest nam potrzebny?

Bezapelacyjnie najlepszym materiałem, z którego może być wykonany wycinak do kiszonki, jest stal nierdzewna. Soki kiszonkarskie mają to do siebie, że mogą prowadzić do powstawania korozji zewnętrznej, a jak wiadomo powstała rdza, gdy dostanie się do paszy, skazi ją i znacząco obniży jej jakość. Wycinaki niektórych producentów mogą być bardzo uniwersalne. Obecnie często wybierane są łyżko-wycinaki, które doskonale sprawdzają się przy kiszonce kukurydzianej. Ich zaletą są mniejsze odległości od spodu, pomiędzy szczelinami. Dodatkową, ciekawa opcją jest kupno wycinaka z chwytakiem, dzięki któremu zdejmiemy folię z balotu.

Wielość możliwości i dostępność różnorodnych opcji może wywołać zamęt w głowie kupującego. Mądrym wyborem na pewno będzie wycinak BvL – firmy, która podchodzi w wyjątkowy, indywidualny sposób do produkcji maszyn rolniczych.

Wycinaki do kiszonek BvL

BvL to skrót od Bernard von Langerich – firma powstała w XIX wieku jako rodzinne przedsiębiorstwo oparte o szereg wartości, wspierane przez dyrektorów, którzy odegrali istotną rolę w jego historii. Gdy w 1860 roku firma zaczynała działalność, za cel postawiła sobie znalezienie najlepszych rozwiązań w zakresie wyposażenia hodowców, które posłużą do uzyskania najwyższej wydajności, zdrowia zwierząt i utrzymania ich w odpowiednich warunkach. Przez lata zbierania doświadczeń rozwinęła swoja działalność i ukuła filozofię, która dziś pozwala inżynierom z BvL projektować nowoczesne, uniwersalne i bezpieczne maszyny. U podstaw jakości ich produktów stoi przeświadczenie, że proces powstawania zaczyna się nie w biurze podczas rysowania projektu, ale na polu.

Pomysł na wycinaki BvL powstaje na polu

Dlatego specjaliści z BvL spędzają setki godzin u hodowców bydła, dzięki czemu mają styczność z ich problemami dotyczącymi skarmiania zwierząt. Zdobyte doświadczenie i zanotowane spostrzeżenia dopiero w następnym etapie przekładają na papier. Jednym z fundamentów działania pracowników BvL jest przekonanie, że żadna maszyna nie może być stosowana jako samodzielne rozwiązanie – musi być użytkowana w ramach idealnie dobranego systemu. Stąd obok słowa „jakość” używanego w odniesieniu do produktów niemieckiej legendy, można dopisać wyraz „postęp” i „rozwój”.

Wycinaki „wycięte” na miarę potrzeb

Dziś BvL może pochwalić się różnorodną, bogatą ofertą, w której każdy hodowca znajdzie dla siebie idealną maszynę. Między innymi ze względu na dużą wiedzę w kwestii odpowiedniego przygotowywania i konserwacji kiszonek, firma od ponad 45 lat produkuje wycinaki szczękowe i blokowe. W ich ofercie dostępne są trzy rodzaje wycinaków – Topstar, Master i Megastar. Firma stale pracuje nad ulepszaniem technologii pobierania i stosuje indywidualne rozwiązania. Ich wycinaki BvL spośród maszyn konkurencji wyróżnia poczucie swobody, jakie zapewniane jest hodowcy, który zyskuje szeroką gamę możliwych zastosowań.

Wycinak blokowy V-LOAD Topstar

wycinak V-load TopstarCała seria Top posiada cechę wyróżniającą ją spośród innych wycinaków, mianowicie szczegółowo dopracowaną kompaktową konstrukcję. Pozwala ona m.in. na cięcie kiszonki w sposób dokładny i szybki dzięki odpowiedniej geometrii ostrzy. Do tego wycinak pozwala wybrać szerokość cięcia, a zakres mieści się w przedziale 1600 mm do 1800 mm. Zaletą V-LOAD Top jest możliwość montowania czołowego do różnego rodzaju pojazdów. Wycinak do kiszonki Topstar ułatwia zadawanie kiszonki także dlatego, że wzbogacono go o dozownik, dzięki któremu niezależnie od rodzaju wyciętego bloku, jego dystrybucja odbywa się bezpośrednio do koryta.

Zapytaj o ofertę

Wycinak blokowy V-LOAD Megastar

wycinak szczękowy V-load MegastarMegastar to bardzo wytrzymały i mocny model wycinaka do kiszonki od BvL. Umożliwia wycinanie z szerokością od 1600 mm do 1800 mm, a jego pojemność sięga 2,25 m3. W tym wycinaku ostrza podzielono na trzy segmenty, dzięki czemu przy konieczności wymiany jednego z nich, nie trzeba zmieniać pozostałych. Do tego noże wykonano z wyjątkowo odpornej na ścieranie stali Hardox 400. Ramę poprzeczną wyposażono w dwa przeciwbieżne ostrza, co nadaje blokom wyjątkowej gładkości. Producent przewidział też montaż na TUZ i umożliwił wyposażenie Mega w windę. Megastary spotkać można w różnych rozmiarach. Najmniejsze ważą ponad 500 kg, a największe ponad 800 kg. Królem pod względem wagi jest Megastar XXL (ponad 900 kg) umożliwiający wycinanie bloków kiszonki nawet do 3,65 m3 (przy montażu na tylnym TUZ do 3,6 m). Ten model posiada wyjątkowo mocną ramę, dzięki której można bezpiecznie zamontować go na ładowaczu czołowym.

Zapytaj o ofertę

Wycinak V-LOAD Master

wycinak V-Load Cutter MasterZ wycinakami serii Megastar łączy go wyposażenie w wytrzymałą ramę tnącą. Ostrza są ruchome, z przodu podzielone na dwa działające w przeciwnym ruchu. Zapewnia to bardzo gładką powierzchnię cięcia. Dużą zaletą tego wycinaka do kiszonki jest to, że w niemal 100% jest samoobsługowy, a przy tym skonstruowany z taką precyzją i dbałością o szczegóły, że zda egzamin w gospodarstwie każdego hodowcy-specjalisty.

Zapytaj o ofertę

Wycinaki szczękowe V-Load

Wycinaki szczękowe serii V-Load są idealne do bloków kiszonki dużych gabarytów (rozmiar XXL). Tego rodzaju wycinaki znakomicie nadają się do cięcia mokrego materiału ładowanego bezpośrednio do wozu. Użycie wycinaków szczękowych pozwala utrzymać gładkość ściany cięcia.

Nie zmienia się też jej gęstość. Rama tnącą, dzięki idealnemu dopasowaniu kształtu sprawia, że użytkownik nie musi martwić się o czyste cięcie – niezależnie od rodzaju kiszonki. Jest to ważne, gdyż zachowanie odpowiedniej powierzchni niweluje ryzyko utraty świeżości kiszonki. Oprócz walorów jakościowych, zaletą sprzętu jest szybkość wycinania oraz załadunku, dzięki czemu rolnik może zaoszczędzić cenny czas.

Wycinak szczękowy V-Load Top

Seria wycinaków szczękowych V-Load może pochwalić się dwoma wyjątkowymi modelami – Top i Mega. Pierwszy z nich przeznaczony jest do montażu czołowego. Wycinaki serii Top o dwóch opcjach szerokości cięcia – 1600 mm bądź 1800 mm – posiadają kompaktową konstrukcję, co jest całkowicie unikatową cechą wśród tego typu maszyn.

Kiszonka jest cięta szybko i dokładnie, dzięki czemu jej jakość utrzymuje się na wysokim poziomie. Osiągnięto ten efekt poprzez dopracowaną geometrię ostrzy. W tym modelu wycinaków szczękowych dokładność jest cechą nadrzędną. Przejawia się to również w podejściu producentów do zindywidualizowanych potrzeb obecnych i przyszłych użytkowników. Urządzenia serii Top mogą bowiem być montowane do wielu rodzajów pojazdów.

Zapytaj o ofertę

Wycinak szczękowy V-Load Mega

O ile “top” w nazwie modelu wycinaka można uzasadnić głównie dokładnością i precyzją pracy tej maszyny to w przypadku modelu Mega uwagę zwraca niezwykła wytrzymałość sprzętu. Wycinak szczękowy do kiszonki V-LOAD Mega pozwala ustawić szerokość wycinania kiszonki na 1600 mm lub nawet 1800 mm. Zapewnia też pojemność do 2,25 m2. Co więcej – maszynę w razie potrzeby można wyposażyć w windę, o ile ma montaż na TUZ.

Ale najważniejszą zaletą modelu są ostrza. Podzielone na trzy segmenty, w razie awarii niewymuszające wymiany wszystkich ostrzy, wyprodukowano ze specjalnego rodzaju stali, która wykazuje bardzo wysoką odporność na ścieranie.

Dzięki temu Mega jest ultra wytrzymały. A użytkownicy mogą spać spokojnie z myślą, że to, co w maszynie najważniejsze – ostrza są jej najmocniejszą stroną. Nawet gdyby doszło w nich do usterki, nie poniesie ona za sobą tak dużych kosztów jak w przypadku innych modeli, w których trzeba wymieniać od razu wszystkie ostrza.

Zapytaj o ofertę

Akcesoria do wycinaków kiszonek

Wybór i zakup właściwego wycinaka to nie wszystko. Bernard von Lengerich proponuje również wachlarz akcesoriów do każdego modelu wycinaka. Najczęściej wybieranymi są m.in. system wypychania, system umożliwiający przenoszenie boczne czy dodatkowe urządzenia podnoszące.

Wycinaki szczękowe nie są tanie. Jest to jednak kwota, którą warto zapłacić. Oprócz wspomnianych wcześniej części, które trzeba regularnie wymieniać, niewiele się w nich może zepsuć, a jakość zadawanej paszy znacząco się polepsza. Nie wspominając o zdjęciu z hodowcy sporej części ciężaru odpowiedzialności za mądre, rozwojowe i dochodowe prowadzenie gospodarstwa.