Kalibracja opryskiwacza

Więcej zaoszczędzonych pieniędzy w portfelu oraz lepsze plony – takie niebagatelne korzyści da ci prawidłowa kalibracja opryskiwacza. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak ją bezboleśnie przeprowadzić. Kalibrację trzeba robić ze względu na przepisy prawa – okresowo, co 3 lata u diagnostyka oraz przed sezonem lub/i po wymianie ciągnika czy elementów urządzenia (np. dysz do opryskiwacza).

Jednak przepisy, to nie wszystko. Kalibracja jest po prostu opłacalna. Dzięki nie poprawisz wydajność i skuteczność ochrony upraw.

Jak skalibrować opryskiwacz

Jaka jest korzyść z kalibracji opryskiwacza? Na pierwszy rzut oka, to pytania retoryczne. Jednak warto przypomnieć sobie, co zyskasz:

  • oszczędzisz środki ochrony roślin (koniec z nadmiernym zużyciem), a co za tym idzie pieniądze,
  • zrobisz bardziej precyzyjne, równomierne opryski
  • sprawdzisz czy opryskiwacz jest sprawny (być może najwyższa pora na wymianę dysze opryskiwacza)

Odpowiednio skalibrowany opryskiwacz to więcej pieniędzy, które zostaną w twoim portfelu. Naturalnie używając sprawnego urządzenia oszczędzasz też czas i nerwy…

Przejdźmy do szczegółów.

Kalibracja opryskiwacza nie jest szczególnie skomplikowanym przedsięwzięciem. Wykonasz ją samodzielnie korzystając z naszego przewodnika.

Na czym polega kalibracja opryskiwacza?

Kalibracja opryskiwacza polega na ustawieniu urządzenia i dostosowaniu prędkości jazdy ciągnika/opryskiwacza aby uzyskać optymalny – zaplanowany wcześniej – wydatek środka ochrony roślin.

Oto kolejne czynności:

  1. Krok 1 – sprawdź z jaką szybkością porusza się twój traktor/opryskiwacz
  2. Krok 2 – zbierz dane: typ rozpylacza, optymalną dawkę cieczy, rozstaw rozpylaczy
  3. Krok 3 – zrób obliczenia (bez obaw, poniżej znajdziesz odpowiednie wzory do wykorzystania)
  4. Krok 4 – ustaw właściwe ciśnienie
  5. Krok 5 – przetestuj sprawność urządzenia

Kalibracja opryskiwacza – Krok po kroku

1. Szybkość traktora/opryskiwacza

Wyznacz odcinek o długości 100 metrów. Przejedź go z taką samą szybkością jaką rozwiniesz podczas wykonywania oprysku (prędkość robocza). Przypilnuj, żeby obroty silnika były stałe podczas pomiaru szybkości jazdy i późniejszego testu rozpylacza. Nie zmieniaj biegu – użyj takiego, z jakim będziesz później jeździł wykonując rzeczywisty oprysk.

Przed wykonaniem testu wypełnij połowę opryskiwacza czystą wodą. Dla pewności możesz wybrany odcinek przejechać dwa razy, a potem uśrednić wynik. Czas potrzebny na przejechanie 100 metrów zanotuj w sekundach. Gotowe? Świetnie. Za chwilę poznasz wzór na obliczenie rzeczywistej szybkości przejazdu.

2. Potrzebne dane

Przygotuj informacje o typie rozpylacza. Jeśli masz nowe, to pamiętaj, że wszystkie muszą być jednakowe. Z opakowania preparatu, którego używasz do oprysków przeczytaj, jaką dawkę cieczy zaleca producent (w litrach na hektar). Zmierz rozstaw rozpylaczy.

3. Obliczenia

Na pierwszy ogień weźmy rzeczywistą szybkość z jaką jedzie twój traktor/opryskiwacz. Do obliczenia użyj wzoru:

Prędkość (km/h) = odległość w metrach x 3,6 / czas w sekundach

Kolejny przydatny wzór pomoże ci obliczyć wymaganą wydajność rozpylacza:

litry na minutę (l/min) = l/ha x km/h x W / 60 000

l/ha – znalazłeś na opakowaniu środka
km/h – obliczona już prędkość
W – rozstaw ropylaczy (też sprawdziłeś)
60 000 – dana stała

4. Regulacja ciśnienia w opryskiwaczu

Masz już obliczoną wymaganą wydajność rozpylacza. Teraz sprawdź w tabeli (kalibracja opryskiwacza tabela) jakie należy ustawić ciśnienie, żeby zapewnić wydajność rozpylacza, którą przed chwilą obliczyłeś (litry na minutę).

Chcesz kupić nowym komplet rozpylaczy? Tabela wydatków rozpylaczy TeeJet podpowie ci, który element będzie najlepiej pasował do obliczonej wartości wypływu. Tabela wydajności dysz opryskiwacza znajduje się na końcu tego tekstu.

Uwaga! W tabeli użyte są wartości oparta na czystej wodzie. Dlatego powinieneś zastosować współczynnik konwersji odpowiedni dla roztworów lżejszych/cięższych od wody.

To bardzo ważne, jeśli w grę wchodzi np. kalibracja opryskiwacza do RSM – roztwór saletrzano – mocznikowy jest cięższy od wody.

5. Test

Wszystko gotowe? Upewnij się, że dysze do opryskiwacza polowego i filtry są czyste. Sprawdź czy nie ma wycieków.

Podczas testu użyj pojemnika kalibracyjnego. Przystaw go do wybranej losowo dyszy i przez minutę zbieraj płyn wylatujący z urządzenia. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – pracujący ciągnik powinien mieć zaciągnięty ręczny hamulec!

Jaki jest wynik?

Jeśli ilość cieczy odbiega od właściwej – obliczonej w kroku trzecim – to ciśnienie w opryskiwaczu polowym należy wyregulować. Dla pewności powtórz całą procedurę z innymi dyszami.

Pamiętaj: różnica między wydatkiem rzeczywistym a wyliczonym nie powinna przekroczyć ok. 5 proc.

Kalibracja opryskiwacza zrobiona!

O czym warto pamiętać podczas kalibracji

Podczas kalibracji warto skorzystać z jednego nowego rozpylacza. Pomoże ci w porównaniu wydajności używanych rozpylaczy. Jeśli wypływ cieczy z używanej dyszy jest o 10 procent mniejszy/większy niż z nowego elementu, to rozważ jego wymianę na nowy.

Być może przyda się jeszcze jedna inwestycja. Kalibracja opryskiwacza z komputerem zdecydowanie ułatwia zadanie. Dlaczego? Bo elektroniczne urządzenia wykonuje za ciebie większość pracy. W dodatku jest precyzyjne. Komputer nie robi niczego “na oko”.

Komputer polowy czy automatyczne sterowanie opryskiwaczem marki TeeJet m.in. monitoruje wielkość kropli używanego środka oraz dba o regulację przepływu i ciśnienia.

Czym się różni kalibracja opryskiwacza polowego i kalibracja opryskiwacza sadowniczego?

To dość podobne zadanie.

Kalibrując opryskiwacz sadowniczy obliczasz lub ustalasz właściwą dawkę cieczy, którą użyjesz. Przy obliczaniu bierzesz pod uwagę szerokość i wysokość drzew oraz rozstawienie rzędów. Wyłącz rozpylacze, które kierują substancję powyżej korony lub zbyt nisko.

Kolejny krok: mierzysz czas przejazdu testowego traktora/opryskiwacza i właściwą prędkość. Na koniec tabela wydatków rozpylaczy – sprawdzasz w niej ile potrzeba litrów substancji na minutę. Jeszcze ustawienie odpowiedniego ciśnienia i możesz zrobić test – zbadać rzeczywisty wydatek rozpylacza (na 3-4 rozpylaczach z każdej sekcji opryskowej).

Naturalnie dysze do opryskiwacza sadowniczego powinny być wyczyszczone przed wykonanie kalibracji.

Tabela wydatku rozpylaczy Teejet

left-logo

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Skontaktuj się z nami.
Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Zadzwoń do nas
Napisz e-mail

    Wypełnij formularz