Zastosowanie dysz do opryskiwaczy

Dysze do opryskiwacza mają za zadanie równomiernie, pod odpowiednim ciśnieniem i kątem rozprowadzać środki ochronne. Jest to podstawowa ich funkcja, chociaż nieco więcej powiedzieć o zastosowaniu dysz można rozpatrując ich rodzaje.

A są to m.in:

  • dysze do nawożenia
  • dysze do płukania zbiorników
  • dysze antyznoszeniowe
  • dysze dwustrumieniowe

Wybór odpowiedniego osprzętu warunkowany jest bardzo mocno przez docelowe zastosowanie dysz do opryskiwaczy.

Dla przykładu, dysze rozpylające średniokropliste są przez producentów polecane do środków chwasto i owadobójczych, gdy z kolei drobnokropliste do oprysków na grzyby. Rozpylacze grubokropliste powinny być natomiast stosowane do nawożenia doglebowego.

Jak szybko nie zużyć dysz?

Przed opryskiem podstawową czynnością powinno być sprawdzenie dysz. Ich zużycie, uszkodzenie czy zapchanie ma wpływ na rozpylanie herbicydów. Dla przykładu zużyta końcówka dyszy może doprowadzić do tego, że wydostawać się będzie za dużo cieczy, która jakby tego było mało, będzie rozprowadzana nierównomiernie.

Jest to spore marnotrawstwo, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie ceny środków ochrony roślin.

Dysze do opryskiwaczy mogą się zużyć z kilku powodów – przede wszystkim przez rozpylane preparaty. Te dostępne w postaci zawiesin czy mieszanki środków prędzej doprowadzą do powstania i rozprzestrzeniania się korozji. Istotna jest też woda. Jej twardość i zawartość cząstek stałych.

Trzecim ważnym powodem niszczenia dysz do opryskiwacza polowego jest sama dysza – jej kształt i materiał. Dysze ze stali szlachetnej są najmniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, zamianę ciśnienia czy zapychanie. Również dysze okrągłe z kanałami przelotowymi i nieścieralnymi są mniej podatne na zużycie.

Jakie dysze wybrać?

Zanim zdecydujemy się na którekolwiek, powinniśmy dowiedzieć się z czego zrobione są najlepsze dysze. Producenci oferują je wykonane z pięciu różnych materiałów, przy czym nie każdy z nich będzie równie dobry.

Można nawet śmiało stwierdzić, że właśnie ten czynnik jest kluczowy i przesądza o trwałości dysz do opryskiwaczy. Zdecydowanie najlepsza i najbardziej odporna na uszkodzenia jest stal nierdzewna hartowana, następnie niehartowana. Nieco mniej trwałe są dysze z polimeru. Te, po których nie powinniśmy spodziewać się długiego użytkowania to zrobione z ceramiki i mosiądzu.

Tak naprawdę wystarczy niewielka przeszkoda na polu. Na skutek zderzenia z nią belki, dysze wykonane z ceramiki łatwo ulegną uszkodzeniu, bo są bardzo kruche. Nie sprzyja im również niska temperatura, a co jeszcze gorsze – w efekcie czyszczenia pojawia się na nich kamień.

Dysze do opryskiwaczy różnią się też wielkością produkowanej kropli, liczbą strumieni oraz rozmiarem. Dobrać można nawet odpowiedni kolor dysz do opryskiwacza.

Rozmiary dyszy do opryskiwacza

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie wielopozycyjnych rozpylaczy z przynajmniej trzema dyszami. Ich rozmiary powinny wynosić 02, 03 lub 04.

Obracając oprawą rozpylacza zmienia się wartość w zależności od danego oprysku. Poprawia to skuteczność oprysków, chociaż trzeba przyznać, że wiąże się też z koniecznością podjęcia większych inwestycji. Jest to jednak wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, gdy popatrzy się na to, że przy zastosowaniu jednego kompletu, trzeba zmieniać wielkość kropel poprzez zmianę ciśnienia roboczego.

Ważne parametry dysz do opryskiwaczy

Czynników, które wpływają na wybory rolników jest jak widać wiele. Istotne okazuje się też odpowiednie ciśnienie i jakość wody. Niejednokrotnie okazywało się do tej pory, że gospodarze kupione preparaty mieszają z nieodpowiednią wodą.

Nie jest bez znaczenia czy woda będzie miękka czy twarda – twarda jest dobra do dysz o odchylonym strumieniu, a miękka przy końcówkach etrażowych – tylko wtedy będą dobrze spełniały swoją funkcję.

Jakie ciśnienie w dyszy powinniśmy ustawić?

W przypadku techniki ochrony roślin, ciśnienie podaje się najczęściej w barach. Właśnie od ciśnienia – wespół z rozmiarem samej dyszy do opryskiwaczy – zależy wielkość kropli. I tak mały rozmiar daje nam dużą kroplę, a niskie ciśnienie grubą kroplę.

Optymalne, przyjmowane ciśnienie robocze przy oprawach wielopozycyjnych to 3 bary. Znaczenie ma zastosowanie dysz do opryskiwaczy. Przy pojedynczych oprawach i zastosowaniu niebieskiego rozpylacza, dobiera się ciśnienie pod kątem chorób (4-5 bary), szkodników (3 bary) i chwastów (1,5-2 bara).

Zmiany ciśnienia roboczego powinny być wykonywane wraz ze zmianą ciśnienia w powietrzniku pompy. Prawidłowo ustawione ma stanowić od 33 do 66 % ciśnienia roboczego.

Rodzaje dysz

Ze względu na wielkość kropli dysze dzielimy na zwykłe oraz antyznoszeniowe. Sposób tworzenia kropli generuje podział na zwykłe, uderzeniowe i eżektorowe dysze do opryskiwaczy polowych, a liczbę strumieni określa się jako 1- i 2-strumieniowe. Większe gospodarstwo powinno mieć kilka kompletów różnych dysz, aby dostosowywać je właściwie do pracy, z kolei mniejsze gospodarstwa mogą pomyśleć o bardziej uniwersalnych rozwiązaniach.

Dysze dwustrumieniowe

Obecnie najbardziej popularne rodzaje dysz. Ich zaletą jest to, że pole pokrywane jest podwójnie, a więc ich skuteczność wzrasta. Są w stanie tak rozpylić preparat, że dostanie się on nawet pod grudki ziemi.

Dysze strumieniowe są dostępne w kilku typach:

  • antyznoszeniowe
  • eżektorowe (sugerowane przy opryskach wykonywanych przy dużym wietrze)
  • oraz drobnokropliste, których nazwa sama wskazuje ich zastosowanie. Są ponadto dobre przy preparatach kontaktowych.

Dysze antyznoszeniowe

Amerykański producent TeeJet swego czasu testował końcówki opraw opryskiwaczy pod kątem dopuszczalnej siły wiatru i znoszenia oprysku.

Ich badania wykazały, że część z ich produktów posiada bardzo wysoka redukcję znoszenia – sięgającą nawet 95%.

Antyznoszeniowe dysze do opryskiwaczy TeeJet to obecnie jeden z kluczowych elementów do opryskiwaczy. Ich popularność sprawia, że wprowadza się kolejne rodzaje antyznoszeniowych dysz. Polskie prawo obecnie dopuszcza wykonywanie zabiegów ochronnych na roślinach uprawnych przy maksymalnym wietrze 14,4 km/h. Dlatego najlepsze dysze są przede wszystkim odporne na warunki wietrzne.

Dysze do nawożenia i dysze do płukania zbiorników

Powszechnie stosowane są dysze do nawożenia, które producenci starają się coraz bardziej unowocześniać i dostosowywać do zindywidualizowanych potrzeb klientów. Dla przykładu TeeJet ma w ofercie 7-otworowe dysze do nawożenia. Zastosowanie aż siedmiu strumieni płynu i to o równej prędkości i natężeniu wypływu zwiększa skuteczność wykonywanych zabiegów.

Ponadto dysza wykazuje dobrą równomierność poprzeczną oprysku i wyposażona jest w zdejmowaną kryzę ułatwiającą czyszczenie.

Coraz częściej w ofertach pojawiają się dysze do płukania zbiorników, które umożliwiają proste i skuteczne mycie wnętrz nie tylko zbiorników, ale też pojemników, a także do mieszania cieczy w zbiorniku. Producenci tacy jak TeeJet wyposażają je chociażby w głowice obrotowe, które napędzane są przepływem cieczy do płukania przez okrągłe otwory rozpylające.

Modele
  • YY33180-PP i Y9270-PP  – dysze do mieszania cieczy w zbiornikach
  • 6290-SC – dysze strumieniowe do mieszania cieczy

Z kolei pełne strumienie są tak precyzyjnie ulokowane, że bez problemu nawilżają i efektywnie czyszczą powierzchnię zbiornika. Demontaż i czyszczenia samej dyszy do płukania zbiorników jest łatwy dzięki ruchomemu koszyczkowi i obrotowemu korpusowi. Ponadto dysza zapewnia pełne, 360 stopniowe pokrycie powierzchni wewnętrznej zbiornika o średnicy nawet 3,0 m.

Cena i jakość

Dysze do opryskiwaczy nie należą do produktów tanich. Zwłaszcza te specjalistyczne, od wysokiej jakości producentów. Jednak są warte zakupu. Liczba parametrów, które wpływają na przyszły stan opryskanych upraw, jest tak duża, że nikt nie powinien mieć wątpliwości, że opryski nie są kwestią prostą i oczywistą.

Użytkowanie dysz zepsutych, wyeksploatowanych niesie za sobą negatywne konsekwencje w postaci nieskutecznego oprysku i zmarnotrawienia cennego preparatu.

Rolnicy jednak mają szczęście, że obecne oferty umożliwiają zakup różnorodnych rodzajów dysz, dzięki czemu odpowiedni ich dobór i docelowo odpowiednio wykonany oprysk, nie stanowią już dużego problemu. Zaletą budowy opryskiwaczy jest właśnie to, że możemy wymienić konkretne części, końcówki, nie martwiąc się koniecznością zmiany całej maszyny.

Raz podjęta, dobra inwestycja w odpowiednie dysze do opryskiwaczy, zaowocuje długim okresem skutecznej eksploatacji.